E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
Anasayfa

Laboratuvar Hakkında

Ordu Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İnşaat Bölümü bünyesindeki “Yapı ve Malzeme Laboratuvarı” öğretim ve bilimsel araştırma amaçları doğrultusunda, gerekli deneylerin yapılmasını sağlamak ve döner sermaye işletmesi aracılığı ile de bölge endüstrisine katkı sağlamak için çok sayıda muayene ve deneyin gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak kurulmuştur.

Laboratuvar iki ayrı kullanım alanı şeklinde tasarlanmıştır. Birincisi, üretimlerin yapıldığı, muayene için gelen malzeme ve numunelerin kabul edildiği, kür şartlarının sağlandığı ve deneye hazırlandığı kullanım alanı olup ikincisi, laboratuvar  deneylerin yapıldığı, teknik personelin raporlama işlemlerini yaptıkları kullanım alanı şeklindedir. Ordu Üniversitesinin Akyazı Yerleşkesinde hizmet vermekte olup toplam 100m2 fiziki kapalı alana sahiptir. 

Yapı ve Malzeme Laboratuarı  100’ den fazla deneyin yapılabildiği imkan ve donanıma sahiptir. Laboratuvar donanım listesine ve yapılmakta olan deneylerle ilgili bilgilere http://yapilab.odu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Deney talepleriniz için Bölüm Sorumlusu ile her türlü şikayet ve önerileriniz için ise Laboratuvar Sorumlusu ile irtibata geçebilirsiniz.  

1. Yapı ve Malzeme Laboratuarının Amacı, Misyonu, Araştırma Olanakları ve Danışmanlık Hizmetleri  

1.1. Amacı

Laboratuvar başlıca agrega, çimento, beton, yapı çeliği gibi yapı malzemelerinin kalite kontrolü ve geliştirilmesi konularında araştırma, deneysel çalışma, projelendirme ve danışmanlık hizmetleri amaçlı çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca bölüm bünyesinde bulunan Yapı ve Malzeme Laboratuvarı’ na ait imkanlar dahilinde, özel nitelikli uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir. Laboratuvar çalışma amaçları genel olarak üç ana grupta toplanmıştır.

 • Öğretim: Öğrenciye yönelik laboratuar uygulamaları,
 • Araştırma: Araştırma projeleri,
 • Topluma Hizmet: Döner sermaye kapsamında hazırlanan rapor ve projeler.

1.2. Misyonu

İnşaat Bölümü öğrencilerine yönelik olarak öğretim amaçlı kullanılmakta olan laboratuvar disiplinler arası proje çalışmalarında da yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bilimsel araştırmalarına olanak sağlamaktadır. Döner sermaye işletmesi aracılığı ile de bölge endüstrisine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gerekli izinlerin alınmasının ardından  bölgedeki yapı denetim hizmetlerine yönelik  olarak  katkılar sağlamayı hedeflemektedir.

Agrega, çimento, beton, yapı çeliği ve karo, bordür, kilitli parke gibi yapı malzemeleri üzerinde ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak deney hizmeti vermektedir. Dinamik yapısı ile yapı sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarda bulunmayı amaç edinmiştir. Ayrıca, gerek kamu gerekse özel sektörde yapı malzemesi üretim ve kullanım aşamalarında sanayiye teknik destek ve hizmet vermektedir.

1.3. Araştırma Olanakları ve Danışmanlık Hizmetleri

 • Beton Tasarımı
 • Sıva ve Harç Tasarımı
 • Beton Kalite Kontrolü
 • Çelik Kalite Kontrolü
 • Onarım ve Güçlendirme
 • Korozyona Karşı Korunma
 • Beton Üretiminde Kullanılan Mineral Katkılar
 • Betona Yüksek Sıcaklığın Etkileri

  

Bölüm Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Yasemin AKGÜN
Tel : 0452 233 48 65 /4163
e-mail: yakgun@odu.edu.tr

Laboratuvar Sorumlusu: Öğr. Gör. Ahmet KÖSE
Tel: 0452 233 48 65 /4164
e-mail: ahmetkose@odu.edu.tr


T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı